facebooktwittergooglerss

اخبار IT
RizVN Loginشما اینجا هستید: ایران نت نیوز اخبار فناوری اطلاعات امنیت وشبکه اشکال امنیتی فیس‌بوک
اشکال امنیتی فیس‌بوک

 یکی از جنبه‌های خطرناک و نگران‌‌کننده در استفاده از فیس‌بوک، امکان افشای اطلاعات محرمانه کاربران آن است. در کنارهمکاری‌های داوطلبانه و غیر داوطلبانه این کمپانی با منابع اطلاعاتی آمریکا، اشکالات امنیتی در این شبکه گسترده اجتماعی نیز تهدیدی بزرگ برای کاربران به شمار می‌رود.

امنیت فیس‌بوک همواره یک مسئله نگران‌‌کننده بوده است. چند سال پیش یک نقص امنیتی در این سایت به کاربران اجازه می‌داد تا پیام‌های خصوصی چت دوستانشان را مشاهده کنند؛ چند ماه قبل نیز گزارشی منتشر شد که حاکی از حمله ویروسی به رایانه‌های شخصی با هدف دسترسی به صفحه فیس‌بوک کاربران بود. فیس‌بوک با ذخیره و اشتراک اطلاعات خصوصی بیش از یک میلیارد کاربر، هدفی بسیار مهم برای حمله‌های سایبری است و در نتیجه، این کمپانی همواره باید به دنبال رفع نواقص امنیتی در پلتفرم خود باشد.اکنون نیز اشکال امنیتی دیگری در این شبکه اجتماعی گزارش شده است. اگرچه این نقص برطرف شده؛ اما کمپانی فیس‌بوک گزارش داده که همین نقص، آدرس ایمیل و شماره تلفن 6 میلیون کاربر فیس‌بوک را افشا کرده است. فیس‌بوک از بیان جزئیات فنی صرف‌نظر کرده و می‌گوید: «این توضیحات کاملاً تخصصی است»؛ اما روش سوء استفاده از این اشکال را توضیح می‌دهد: فیس‌بوک کدهایی را دارد که به کمک آن‌ها کاربران می‌توانند با وارد کردن اطلاعات تماس خود، دوستان بیش‌تری را در فیس‌بوک پیدا کنند. به عنوان مثال، وقتی ایمیل فردی در فیس‌بوک به ثبت رسیده باشد، باید به جای ایمیل درخواست عضویت در فیس‌بوک، ایمیل درخواست «دوست شدن» در این شبکه برای آنان ارسال شود. متأسفانه، این اطلاعات به اشتباه در بخشی ذخیره می‌شد که از طریق ابزار «دانلود اطلاعات شخصی» قابل دسترسی بود. تلاش فیس‌بوک برای کوچک جلوه دادن این اشکال امنیتی به وجود آمده در حالی است که ممکن است هنوز پیامدهای اصلی افشای این اطلاعات مشخص نشده باشد.فیس‌بوک دارد می‌کوشد تا ابعاد این اشکال امنیتی را کوچک جلوه دهد و اعلام کرده که اگرچه اطلاعات 6 میلیون کاربر افشا شده؛ اما بخش عمده این اطلاعات تنها یک یا دو بار دانلود شده و ظاهراً مورد سوء استفاده نیز قرار نگرفته است. ضمناً این اطلاعات در اختیار کمپانی‌‌ها یا منابع تبلیغاتی نیز نیست؛ هرچند نمی‌توان مطمئن بود که یکی از این دو بار دانلود متعلق به یک منبع تبلیغاتی نبوده باشد. فیس‌بوک همچنین به فرد یابنده این اشکال نیز «جایزه باگی» پرداخت کرده است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

1 Vote5.05 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مرتضی لطفی

من یک طراح وب هستم! به تولید محتوای آموزشی در زمینه دیجیتال مارکتینگ علاقه زیادی دارم و مدت هاست که فعالیت های خوبی در زمینه طراحی گرافیک، سئو، ویدیو مارکتینگ، سوشیال مارکتینگ، مدیریت سرورهای ابری، برنامه نویسی و... غیره داشته ام. دوست دارم تجربیات خودم رو به دیگران یاد بدم و همنطور از کسانی که در این رابطه مایل هستند با من همکاری کنن استقبال میکنم و شرایط خوبی رو براشون فراهم کردم! پس با من در ارتباط باشد.
جوملا فارسی