facebooktwittergooglerss

اخبار IT
RizVN Loginشما اینجا هستید: ایران نت نیوز اخبار فناوری اطلاعات تازه های IT مسدودسازی افزونه‌ NPAPI کروم توسط گوگل
مسدودسازی افزونه‌ NPAPI کروم توسط گوگل

گوگل قصد دارد یک تغییر اساسی را با سد کردن راه افزونه‌های کروم ایجاد نماید. در ابتدای سال آینده، کروم دیگر از رابط برنامه‌نویسی کاربردی افزونه‌ قدیمی Netscape

پشتیبانی نخواهد کرد و جلوی تمامی افزونه‌هایی را که از آن استفاده می‌کنند خواهد گرفت. در نتیجه‌ این امر، برخی افزونه‌ها مانند Google Earth ،Microsoft Silverlight و … نیز توسط مرورگر مسدود خواهند شد.به گزارش ایران نت، این تغییر به منظور محافظت از کاربران مقابل مشکلات امنیتی پی‌درپی پایه‌ریزی شده و مرورگر کروم را با ثباتتر می‌سازد. رابط برنامه‌نویسی کاربردی افزونه‌ Netscape یکی از رویکردهای قدیمی برای توسعه‌ معماری و عملکرد مرورگر بوده و بیش از ۱۵ سال برای کمک به توسعه‌دهندگان جهت اضافه‌کردن قابلیت‌های مفید به مرورگر مورد استفاده قرار گرفته است. حال مهندسان گوگل می‌گویند که این رابط برنامه‌نویسی کاربردی کارایی مفید خود را از دست داده و به یکی از دلایل عمده‌ عدم ثبات و مشکلات امنیتی در کروم مبدل شده است.یکی از مهندسان امنیتی گوگل در مورد این تغییر می‌گوید: مرورگرهای امروزی در مقایسه با مرورگرهای قدیمی سریع‌تر، امنتر و دارای قابلیت‌های بیشتر هستند. به همین خاطر معماری دهه‌ ۹۰ NPAPI به یکی از دلایل اصلی توقف ناگهانی، رخدادهای امنیتی و پیچیدگی‌های کد تبدیل شده است. به همین خاطر کروم می‌خواهد پشتیبانی از NPAPI را در سال آینده به‌طور تدریجی متوقف کند.وی همچنین افزود: ما احساس می‌کنیم جهان وب برای این تغییر آماده است. NPAPI در تلفن‌های همراه پشتیبانی نمی‌شود، موزیلا هم در نظر دارد جلوی افزونه‌های NPAPI را در دسامبر ۲۰۱۳ بگیرد. بر اساس اطلاعاتی که درباره‌ استفاده از کروم در دست است می‌توان گفت که فقط شش افزونه‌ NPAPI در ماه گذشته توسط بیش از ٪۵ از کاربران استفاده شده است. با این حال می‌دانیم که صرف‌ نظر کردن از NPAPI زمان می‌برد.
گوگل منتظر آن است که افزونه‌های NPAPI را که توسط وب‌گاه‌ها اجرا می‌شوند در ژانویه‌ی ۲۰۱۴ مسدود کند، سپس ظرف چند ماه بعد به‌طور تدریجی پشتیبانی از آن را نیز قطع کرده و راه تمامی افزونه‌هایی را که از آن استفاده می‌کنند، سد نماید.البته گوگل بعضی از افزونه‌هایی را که از این API استفاده می‌کنند، مانند سیلورلایت، گوگل‌ارث، گوگل‌ تاک و جاوا را در فهرست سفید خود نگه خواهد داشت. اما این موارد نیز در نهایت مسدود خواهند شد. گوگل همچنین می‌خواهد برنامه‌های کاربردی را که از NPAPI استفاده می‌کنند از فروشگاه برنامه‌های کروم هم حذف کند.از امروز هیچ برنامه‌ کاربردی جدیدی که دارای افزونه‌ مبتنی بر NPAPI باشد در این فروشگاه جایی نخواهد داشت. توسعه‌دهندگان خواهند توانست برنامه‌های تحت NPAPI خود را تا مه ۲۰۱۴ بروزرسانی‌ نمایند؛ از آن تاریخ به بعد برنامه‌های مذکور از صفحه‌ خانگی فروشگاه کروم و نتایج حاصل از موتور جست‌وجو پاک خواهند شد.در سپتامبر ۲۰۱۴ دیگر هیچ برنامه‌ تحت NPAPI دیگری منتشر نخواهند شد. برنامه‌های موجود هم تا زمانی که کروم پشتیبانی از NPAPI را به‌طور تمام و کمال قطع کند، به کار خود ادامه خواهند داد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

1 Vote5.05 
برچسب ها:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مرتضی لطفی

من یک طراح وب هستم! به تولید محتوای آموزشی در زمینه دیجیتال مارکتینگ علاقه زیادی دارم و مدت هاست که فعالیت های خوبی در زمینه طراحی گرافیک، سئو، ویدیو مارکتینگ، سوشیال مارکتینگ، مدیریت سرورهای ابری، برنامه نویسی و... غیره داشته ام. دوست دارم تجربیات خودم رو به دیگران یاد بدم و همنطور از کسانی که در این رابطه مایل هستند با من همکاری کنن استقبال میکنم و شرایط خوبی رو براشون فراهم کردم! پس با من در ارتباط باشد.
جوملا فارسی