facebooktwittergooglerss

اخبار IT
RizVN Loginشما اینجا هستید: ایران نت نیوز اخبار فناوری اطلاعات وب و اینترنت فضولی کاربران در ویکی‌پدیا
فضولی کاربران در ویکی‌پدیا

انتشار خبر فیلتر شدن یک صفحه در ویکی‌پدیای فرانسه، آمار بازدید از آن را به شدت افزایش داد.

یک صفحه ویکی‌پدیا که به معرفی یک ایستگاه رادیویی نظامی وابسته به ارتش فرانسه واقع در منطقه Pierre-sur-Haute در جنوب شرق این کشور می‌پرداخت، به دستور سازمان اطلاعات داخلی فرانسه بسته شد ولی انتشار این خبر باعث شد کاربران برای مطالعه این مقاله، به صفحه مزبور در ویکی‌پدیا هجوم آورند. در همین راستا بنیاد ویکی‌مدیا که مدیریت سایت ویکی‌پدیا را بر عهده دارد، با صدور بیانیه‌ای دولت فرانسه را به اعمال فشار برای سانسور این صفحه اینترنتی متهم کرد.بر اساس این گزارش، سرویس اطلاعات داخلی فرانسه ماه گذشته در تماس با ویکی‌مدیا، بسته شدن صفحه مزبور را خواستار شد.اطلاعات فرانسه گفته بود که این صفحه حاوی داده‌های محرمانه است و انتشار مطالب آن تهدیدی برای امنیت ملی به شمار می‌رود، ولی از آنجا که مستندات کافی برای ادعای خود ارائه نکرده بود، ویکی‌مدیا از پذیرش آن سر باز زد.به دنبال آن، در چهارم آوریل (۱۵ فروردین ۱۳۹۲) سرویس اطلاعات داخلی فرانسه یکی از نیروهای داوطلب ویکی‌پدیا را به مرکز خود فراخواند و وی را تهدید کرد که اگر این صفحه را نبندد، او را بازداشت و محاکمه می‌کند.به دنبال این برخورد و افزایش فشارها، ویکی‌مدیا به ناچار مقاله جنجالی را از سایت ویکی‌پدیا حذف کرد.به گزارش سایت خبری News ۲۴، این صفحه توسط یک داوطلب ویکی‌پدیا در سوییس مجدداً فعال شده و طی ۲۴ ساعت گذشته ۷۳ هزار بار مورد بازدید کاربران قرار گرفته است.ویکی مدیا در بیانیه خود با انتقاد شدید از شیوه تهاجمی دولت فرانسه گفت: برای حفظ اسرار نظامی در فرانسه، ارعاب شیوه درستی نیست.در این بیانیه آمده است: اینترنت جایی نیست که برای سازمان‌دهی آن، به چنین شیوه وحشیانه‌ای متوسل شد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

1 Vote5.05 
برچسب ها:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مرتضی لطفی

من یک طراح وب هستم! به تولید محتوای آموزشی در زمینه دیجیتال مارکتینگ علاقه زیادی دارم و مدت هاست که فعالیت های خوبی در زمینه طراحی گرافیک، سئو، ویدیو مارکتینگ، سوشیال مارکتینگ، مدیریت سرورهای ابری، برنامه نویسی و... غیره داشته ام. دوست دارم تجربیات خودم رو به دیگران یاد بدم و همنطور از کسانی که در این رابطه مایل هستند با من همکاری کنن استقبال میکنم و شرایط خوبی رو براشون فراهم کردم! پس با من در ارتباط باشد.
جوملا فارسی