facebooktwittergooglerss

اخبار IT
RizVN Loginشما اینجا هستید: ایران نت نیوز مقالات آموزشی سایر آموزش ها و مقالات مشاهده مصرف حافظه افزونه ها در مرورگر فایرفاکس
مشاهده مصرف حافظه افزونه ها در مرورگر فایرفاکس

هنگام وبگردی هستید و چندین و چند تب باز کرده اید . پس از مدتی مشاهده می کنید که مرورگر به دستورات شما به درستی پاسخ نمی دهد و یا اینکه پاسخ دهی دیر انجام می شود .

در این گونه موارد ممکن است مشکل از چند بخش خاص باشد . به عنوان مثال می توانید حافظه مرورگر را پاکسازی کنید . بخش هایی از قبیل حافظه موقت که میزان زیادی از اطلاعات موقتی را نگه داری می کنند . اما شاید با انجام این کار هم مشکل حل نشود . پس باید چکار کنیم ؟

اگر از مرورگرهایی که قابلیت استفاده از افزونه را دارند استفاده می کنید ، مثل گوگل کروم و یا فایرفاکس ، بهتر است از وضعیت افزونه ها نیز مطلع شوید . بهتر است بدانید که وجود یک اشکال در کد نویسی یک افزونه و یا مشکلاتی از این دست باعث می شوند تا هر چه بیشتر و بیشتر از منابع سیستمی شما ( مثل حافظه ) استفاده شود و پس از این هم طبیعی است که با کندی و مشکلات دیگر روبرو شود .

اما چگونه باید وضعیت حافظه مورد استفاده افزونه ها را مشاهده کنیم ؟ راه حلی که برای این کار در نظر گرفته ایم ، افزونه مفید و کارآمد about:addons-memory می باشد . در صورتی که این افزونه را نصب کنید ، می توانید به اطلاعات پایه ای مربوط به افزونه ها و استفاده آنها از منابع سیستمی دسترسی حاصل کنید . پس ابتدا از لینک پایان مطلب ، این افزونه را نصب کنید . یکی از مزایای افزونه مذکور این است که نیازی به ریست مرورگر ندارد . پس با خیال راحت آن را نصب کنید  

پس از نصب افزونه مذکور یک صفحه about دیگر به فایرفاکس اضافه خواهد شد . مثل صفحه about:config که می توانید از طریق آن به پیکربندی های فایرفاکس دسترسی پیدا کنید . حالا با تایپ آدرس about:addons در آدرس بار مرورگرتان به صفحه ای خواهید رفت که اطلاعات مربوط به استفاده حافظه توسط هر افزونه در آن گرد آوری شده است .

لازم به ذکر است که در این صفحه فقط می توانید حافظه مورد استفاده توسط افزونه های فعال را مشاهده کنید . پس اگر افزونه ای را به صورت موقت غیر فعال کرده باشید ، در این صفحه نمایش داده نمی شود .
شاید برایتان جالب است که خود مرورگر فایرفاکس را نیز در لیست افزونه ها می بینید . اگر فکر می کنید که این میزان حافظه مربوط به تب های باز است ، اشتباه می کنید . در واقع میزان حافظه ای که در مقابل هر افزونه مشاهده می کنید ، مربوط به خود آن برنامه ( در اینجا فایرفاکس ) و افزونه و در حقیقت کدهای آن است . پس اگر افزونه ای دارید که یک style-sheet خاص را روی یک صفحه وب اعمال می کند ، میزان استفاده از حافظه برای انجام این کار به دلیل محدودیت های فنی لحاظ نخواهد شد .

در پایان باید توجه داشته باشید که همه اطلاعات مربوط به استفاده از حافظه که توسط این افزونه در اختیار شما قرار می گیرند ، به صورت کامل و ۱۰۰% صحیح نیستند . اما می توان به عنوان یک راه خوب برای پیدا کردن افزونه های کند کننده فایرفاکس مورد استفاده قرار گیرد .
از کاستی های این افزونه می توان به عدم وجود یک دکمه برای غیر فعال کردن افزونه ها نامناسب اشاره کرد . به شکلی که دیگر نیازی نباشد تا کاربر به صفحه افزونه ها مراجعه کند .
صفحه دریافت افزونه about:addons-memory

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

1 Vote5.05 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مرتضی لطفی

من یک طراح وب هستم! به تولید محتوای آموزشی در زمینه دیجیتال مارکتینگ علاقه زیادی دارم و مدت هاست که فعالیت های خوبی در زمینه طراحی گرافیک، سئو، ویدیو مارکتینگ، سوشیال مارکتینگ، مدیریت سرورهای ابری، برنامه نویسی و... غیره داشته ام. دوست دارم تجربیات خودم رو به دیگران یاد بدم و همنطور از کسانی که در این رابطه مایل هستند با من همکاری کنن استقبال میکنم و شرایط خوبی رو براشون فراهم کردم! پس با من در ارتباط باشد.
جوملا فارسی