پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا، با هدف تامین امنیت كاربران و استفاده كنندگان از سرویس های دفاتر خدمات اینترنت (كافی نت ها) و به منظور شفاف سازی عملكرد، ساماندهی دفاتر، كاهش مخاطرات و آسیب‌ها و حمایت از فعالیت قانونی مدیران و صاحبان كسب و كار این دفاتر، نكات ذیل را جهت آگاهی و اجرای سریع از سوی مدیران دفاتر، اعلام می‌دارد.

مدیران دفاترخدمات اینترنت (كافی نت ها) موظفندحداكثر ظرف مدت 15 روز از تاریخ ابلاغ این اطلاعیه نسبت به اجرای مفاد اعلام شده، اقدام كنند.
پس از طی مدت قانونی اعلام شده، كارشناسان پلیس فتا نسبت به بازرسی تمامی دفاتر خدمات اینترنت در سرتاسر كشور اقدام كرده و در صورت مشاهده هر گونه تخلف و اجرا نشدن مفاد این اطلاعیه، طبق تبصره‌های 1 تا 3 ماده 7 آیین‌نامه‌ دفاتر خدمات اینترنت (كافی نت) و نیز سایر قوانین و دستور العمل‌های مرتبط در صورت مشاهده‌ی هرگونه تخلف دیگر، اقدامات لازم انتظامی و معرفی متخلفین به مراجع قضایی را صورت خواهد داد.
تذكر:
تنها دفاتری به عنوان دفاتر خدمات اینترنت شناخته می‌شوند كه دارای مجوزهای لازم و تاییدیه‌های قانونی از مراكز ذیربط باشند. بنابراین تمامی مراكز و صنوفی كه مجوز ارائه خدمات دسترسی ندارند (دفاتر فنی، بازی‌سراها و ….)، مجاز به ارائه خدمات اینترنت نیستند؛ در صورت مشاهده این گونه از مراكز و اصناف كه به صورت غیر مجاز نسبت به ارائه‌ خدمات اقدام می‌كنند، برخورد انتظامی و قضایی با آنان صورت خواهد گرفت.
دفاتر خدمات اینترنت موظفند نكات ذیر را منطبق با آیین نامه دفاتر خدمات اینترنت (كافی‌نت)، ابلاغیه‌ها و بخشنامه‌های اتحادیه صنف رایانه، داده ورزی و ماشین‌های اداری را رعایت كنند:
– مدرك مجوز در محل مناسب و در معرض دید مشتریان قرار گیرد؛ محل این دفاتر باید در معرض دید و نظارت عمومی باشد و تمامی ضوابط اماكن عمومی رعایت شود.
2- دفاتر خدمات اینترنت موظفند پهنای باند مورد نیاز خود را الزاماً از طریق شركت‌های دارای پروانه‌ی ارائه كنندگان خدمات اینترنتی (ISP) تامین كنند بنابراین تامین پهنای باند از ارائه دهندگان غیر مجاز از طریق ماهواره مطابق قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره ، اكیدا” ممنوع است.
_ مدیران دفاتر و دارندگان مجوز فعالیت اینگونه از دفاتر ملزم به رعایت مفاد شرایط عمومی، موضوع ماده‌ 3 آیین نامه دفاتر خدمات اینترنت هستند.
– مدیران دفاتر خدمات اینترنت موظفند مدارك لازم در خصوص تامین پهنای باند و رعایت شرایط عمومی را حسب مورد در اختیار بازرسان پلیس فتا قرار دهند.
– ارائه هرگونه خدمات غیر حضوری از طریق دفاتر خدمات اینترنت ممنوع است.
6_ ارائه هر گونه خدمات، غیر از ارائه خدمات اینترنت به صورت حضوری، (فروش نرم افزار، تایپ و پرینت، راه اندازی سیستم‌های بازی رایانه‌ای و …) ممنوع است.
_ صاحبان مجوز دفاتر خدمات اینترنت موظفند برای تصدی مسئولیت اجرایی از افرادی استفاده كنند كه حائز شرایط ذیل باشند:
– متعهد، مجرب
– دارای حسن شهرت بوده و عدم دارابودن سوء سابقه كیفری و قضایی
– متاهل با حداقل 25 سال سن
_ دفاتر خدمات اینترنت موظفند اطلاعات هویتی كاربران را با دریافت مدارك شناسایی معتبر (ترجیحا” كارت ملی) ثبت و از ارائه خدمات به مراجعه كنندگانی كه مدارك شناسایی ارائه نمی‌كنند خودداری كنند.
_ اطلاعات هویتی كه بایستی مورد ثبت دقیق قرار گیرند عبارتند از:- نام و نام خانوادگی
– نام پدر- كد ملی
– كد پستی
– شماره تلفن تماس.
_ دفاتر خدمات اینترنت موظفند علاوه بر اطلاعات هویتی كاربران، سایر اطلاعات كاربری شامل روز و ساعت استفاده ،IP اختصاص یافته و فایل لاگ وب سایت‌ها و صفحات رویت شده را ثبت و حداقل تا 6 ماه نگهداری كنند.
_ صورت حساب چاپی زمان و هزینه‌ استفاده بایستی به كاربران تحویل داده شود.
_ استفاده و در اختیار گذاشتن هر گونه ابزار دسترسی به سایت‌های فیلتر شده، مثل انواع فیلتر شكن‌های قابل نصب روی رایانه، یا معرفی سایت‌های فیلتر شكن و خدمات گیرندگان و یا استفاده از هرگونهVPN روی سیستم‌های رایانه‌ای دفاتر خدمات اینترنت ممنوع است.
_ مدیران دفاتر خدمات دسترسی موظفند شرایطی را فراهم كنند كه اطلاعات كاربر پیشین (شامل سایت‌ها ، صفحات دیده شده، فعالیت‌ها،ID ها ، آدرس‌های ایمیل و ……) به محض قطع استفاده كاربر، از بین رفته و برای كاربران بعدی كه از آن رایانه استفاده می‌كنند قابل بازیابی نباشد.
_ رایانه‌های استفاده شده در مراكز خدمات اینترنت (كافی‌نت) بایستی الزاماً در حالت كاربر محدود ( Limited User) در اختیار كاربران قرار گرافته و درگاه‌های ورودی سیستم رایانه‌ای شامل درگاه‌های USB، كارت خوان‌ها و سایر درگاه‌هایی كه امكان اتصال حافظه‌های جانبی به آن‌ها وجود دارد، به صورت نرم افزاری مسدود شود.
در صورت نیاز كاربر به استفاده یا ارسال فایل رایانه‌ای بایستی انتقال از طریق متصدی اجرایی دفتر خدمات اینترنت و از طریق شبكه‌ داخلی دفتر روی سیستم رایانه‌ای كاربر و پس از اطمینان از سلامت و آلوده‌نبودن فایل رایانه‌ای به بدافزارها ،تروجان‌ها و ویروس‌ها صورت بگیرد.
_ مدیران دفاتر خدمات اینترنت موظفند از نرم افزارهای امنیتی معتبر(آنتی ویروس‌ها، نرم افزارهای امنیت اینترنت و دیواره‌های آتش) استفاده كرده و مرتباً نسبت به بروز رسانی نرم افزار اقدام كنند.
_ مدیران دفاتر خدمات اینترنت موظفند هر روز در پایان ساعت كاری كافی‌نت نسبت به وارسی سیستم‌های رایانه‌ها از نظر نصب نشدن نرم افزارهای Keylogger، آلودگی به ویروس‌ها و بدافزارها و امحاء اطلاعات باقی مانده كاربران اقدام كنند.
_ نصب دوربین مدار بسته داخلی با قابلیت ضبط تمام وقت، نگهداری تصاویر و امكان بازبینی تا 6 ماه الزامی است.
_ مدیران دفاتر خدمات اینترنت باید نسبت به برقراری امكان فنی ارسال پیام روی سیستم‌های رایانه‌ای دفتر در خصوص اعلام زمان استفاده و هشدارهای كاربری اقدام كنند.
19_ مدیران دفاتر خدمات اینترنت موظفند به نحو مقتضی نسبت به نصب و نمایش مفاد قانون جرایم رایانه‌ای و فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در دید كاربران اقدام كنند.
_ مدیران و متصدیان اجرایی دفاتر موظفند از استفاده بیش از یك نفر از هر دستگاه رایانه‌ای متصل به اینترنت جزء در مواردی كه كاربر نا آشنا قصد استفاده از خدمات عمومی را داشته باشد و از یكی از نزدیكان و آشنایان خود برای كمك و تسهیل امور خود استفاده كند ، جلوگیری كنند.
تذكر مهم:
آیین نامه دفاتر خدمات اینترنت و سایر قوانین و مقررات موجود در وب سایت‌های پلیس فتا (www.cyberpolice.ir) در اختیار مدیران دفاتر قرار گرفته است و مدیران این مراكز می‌توانند آخرین اطلاعیه‌ها و بخش‌نامه‌ها را از طریق این وب سایت دنبال كنند.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =