مطمئنا ایده استفاده از دی.ان.ای (DNA) به عنوان یک ابزار ذخیره‌سازی همانند DVD را تنها درفیلم‌های علمی تخیلی شاهد بوده‌ایم اما دانشمندان توانسته‌اند به روشی

برای استفاده از DNA برای ذخیره‌سازی اطلاعات دست یابند.به نقل از فارنت؛ این دانشمندان تاکنون موفق شده‌اند سخنرانی معروف دکتر مارتین لوترکینگ به نام “I Have A Dream “ و تعدادی از غزلیات شکسپیر را بر روی دی.ان.ای ذخیره و سپس بازیابی کنند. آنها همچنین توانسته‌اند به ذخیره‌سازی متن، کلیپ‌های صوتی و عکس و بازیابی آنها بادقت ۹۹٫۹۹ درصد دست پیدا کنند که البته این دقت بالاتر از فرمت‌هایی مانند MP3 و JPEG است.بنابر گزارشی که در روزنامه وال استریت ژورنال منشر شده است DNA می‌تواند مکانیسم ذخیره‌سازی ایده‌آل و حتی راه‌حلی برای ذخیره‌سازی اطلاعات مهم ما در آینده باشد. ساختار DNA، پایدار، ماندگار و متراکم است و از سویی زنده نیست و می‌توان آن را در یک ابزار ذخیره‌سازی برای هزاران سال نگه داشت.
DNAمی‌تواند حجم وسیعی از اطلاعات را درخود جای دهد. می‌توان ساعت‌ها در مورد احتمالات به‌کارگیری از آن صحبت کرد.  به عنوان مثال تصور کنید درآینده درایوهای رایتر DNA بر روی لپ‌ تاپ داشته باشیم. یا حتی ممکن است بتوانیم DNA بدنمان را برای کاهش یا افزایش وزن رمزگذاری کنیم یا حتی رنگ موهایمان را تغییر دهیم یا شاید حتی بتوان خصلت‌های خوب انسانی را در یک نفر جمع کرد و حتی میلیون‌ها کیم کارداشیان تولید کرد! ویدئوی زیر حسن ختامی برای مطلب ما خواهد بود.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *