برای سال ۲۰۱۳، سامسونگ عرضه یک پردازنده جدید ۸ هسته‌ای را دربرنامه کاریش گنجانده اما این پردازنده، دقیقا آن چیزی که تصور می‌کنید نیست.

این تراشه جدید که Exyns 5 Octa نام دارد، از تکنولوژی جدید پردازنده‌های ARM به نام بزرگ-کوچک بهره می‌برد.

طراحی پردازنده از دو قسمت برای هر ۴ هسته تشکیل شده ، پردازنده ARM Cortex-A15 برای کارایی بالا و Cortex-A7 برای انجام کارهای معمول و در نتیجه داشتن شارژ باتری بهتر. این دستورالعمل ایده جدیدی نیست، پردازنده‌های جاری گوشی‌های همراه هم می‌توانند در فرکانس‌های کاری و حتی ولتاژهای مختلف کار کنند و وقتی به سرعت نهایی آنها نیاز نیست سرعتشان را کاهش می‌دهند.

 

این حتی اولین تراشه‌ای که از هسته‌های جداگانه برای کارهای سنگین و سبک استفاده کند هم نیست، اما سامسونگ می‌گوید این پردازنده تا ۷۰ درصد مصرف توان کمتری نسبت به Exynos 5Dual خواهد داشت که این موضوع در اثر استفاده از هسته‌های با ولتاژ پایین‌تر A7 بدست می‌آید.

 

در واقع با این کارایی بالا، این پردازنده در مقایسه با Exynos 5 Dual شانس بیشتری برای استفاده شدن در گوشی‌های هوشمند دارد و از آنجایی که این پردازنده از هسته‌های Cortex A15 بهره می‌برد نسبت به Exynos 5 Dual، پردازنده دو هسته‌ای A15 به‌کار رفته در Nexus 10 که تراشه‌ای کاملا سریع است برتری دارد.

 

سامسونگ همچنین معتقد است کارایی این پردازنده در انجام عملیات‌های سه بعدی دو برابر بیشتر از پردازنده‌های جاری گوشی‌های همراه است که این شامل پردازندهExynos 4 Quad  این شرکت هم می‌شود. باید منتظر ماند و دید آیا سامسونگ می‌تواند زمان نگهداری شارژ باتری و کارایی گوشی‌های همراه را به طور همزمان افزایش دهد؟

 

 

 

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *