گوشی‌های خاموش را می‌توان شنود کرد؟

گوشی‌های خاموش را می‌توان شنود کرد؟به تازگی واشنگتون پست گزارش داده که حدود یک دهه پیش، سازمان امنیت ملی آمریکا فناوری ارایه کرده که امکان ردیابی گوشی‌های موبایل را حتی در صورت خاموش بودن داشته و می‌توانست به تعداد زیادی مظنون همکاری با سازمان‌های خرابکار دست پیدا کند.

 

به این ترتیب بسیاری از محققان امنیتی اقدام به بررسی این روش کردند تا این که گروهی از محققان انگلیسی تصمیم گرفتند از هشت شرکت بزرگ و مطرح صنعت موبایل درباره راه‌های احتمالی چنین کاری پرس‌و‌جو کنند.
این گروه پس از دریافت پاسخ چهار شرکت اریکسون، گوگل، نوکیا و سامسونگ اقدام به انتشار جوابیه کرد. فعلا چهار شرکت دیگر یعنی اپل، اچ تی سی، مایکروسافت و بلک بری جوابی نداده‌اند.
در حالی که از روش ارایه شده چنین برمی‌آید که باید قسمتی از دستگاه روشن باشد تا امکان ردیابی به وجود بیاید، گوگل گزارش داده، هنگامی که دستگاه مبتنی بر سیستم‌عامل آندرویید خاموش شود، هیچ قسمتی از آن روشن نمی‌ماند و سیگنالی ارسال نمی‌کند و گوگل هم راهی برای روشن کردن دستگاه از دور ندارد.
بر این اساس معاون ارشد سامسونگ هم توضیح داده که بدون منبع تغذیه امکان ارسال هیچ سیگنالی وجود ندارد چون قطعات غیر فعالند. به همین خاطر دستگاه خاموش را نه می‌توان ردیابی کرد و نه رصد.
در جواب نوکیا هم آمده که گوشی‌های این شرکت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در حین خاموش بودن، باید گیرنده و فرستنده رادیویی هم خاموش شود. این شرکت فنلاندی اعلام کرده که راهی برای دوباره راه انداختن دستگاه تا زمانی که خود کاربر نسبت به این امر اقدام نکند وجود ندارد، بنابراین امکان ردیابی دستگاه خاموش وجود ندارد.
در این میان تنها شرکت اریکسون که دیگر گوشی تولید نمی‌کند، اعلام کرده که چنین عملی توسط بدافزار ممکن است.
به طور کلی می‌توان گفت هنگامی که تلفن همراهی خاموش است هیچ سیگالی ارسال نمی‌کند. تنها قطعه الکترونیکی که به طور طبیعی فعال است کریستال فرکانس‌ساز است که برای از دست نرفتن زمان یا فهمیدن اتصال تلفن به شارژ به کار می‌رود.
‌مودم هم خود به خود روشن نمی‌شود و در حالت خاموش انرژی هم به آن نمی‌رسد. توزیع انرژی و کلاک توسط پردازنده موبایل کنترل می‌شوند و پردازنده فقط زمانی روشن می‌شود که کاربر کلید Power دستگاه را فشار دهد. البته این احتمال وجود دارد که وقتی گوشی روشن و در حال کار است بدافزاری در این روند خلل ایجاد کرده و از گوشی سوء‌استفاده کند.
بر این اساس هیچ یک از شرکت‌هایی که هم‌اکنون به ساخت گوشی می‌پردازند، شنود گوشی‌های موبایل در حالت خاموش را تایید نکرده‌اند. علی رغم همه گفته‌ها و تایید گزارش واشنگتون پست کمتر مقام مسوولی حاضر به پاسخ‌گویی درباره این نقض آشکار حریم خصوصی و حقوق مصرف کننده است.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *